V bytových domech bývá na centrální nástěnce u vchodu umístěna řada důležitých informací, kupříkladu komu volat, když se zasekne výtah a někdo v něm uvízne, kontakt na úklidovou firmu či správce objektu, vyúčtování pro SVJ, cena vodného a stočného, cena tepla apod. Bývá tam ale také uveden kontakt na instalatérskou firmu, která řeší havarijní situace v domě. Nemusí to však být pravidlem, přitom je to jedna z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba ihned řešit, jestliže k havarijním situacím v domě dojde. Někdy jde totiž i o život, kupříkladu je-li v objektu cítit zemní plyn.
Úniky plynu naštěstí nebývají časté, ale dochází k nim. O tom se mohli přesvědčit kupříkladu obyvatelé Prahy, https://www.praha1.cz/cps/mesicnik.html nedaleko nábřeží Vltavy u Národního divadla, kdy tam explodovalo plynové potrubí a došlo tu i k vážným zraněním osob. S úniky plynu není radno si zahrávat a dlouho otálet, zapamatujte si, že jestliže někde ucítíte typickou aromatickou látku, která je do zemního plynu záměrně přimíchávána, ihned volejte instalatéry, i když se přímo nejedná o váš byt či dům.
A víte, kam zavolat
Ono se to řekne, zavolat instalatéra v Praze https://www.kanalizace-instalateri.cz/instalater-praha, ale kam? Máte na ně již k dispozici kontakt? Ve vlastním zájmu si na instalatérský havarijní servis zjistěte telefon co nejdříve, dokud je klid, nebudete se pak muset zdržovat vyhledáváním na Internetu, což je u úniků plynu docela zásadní, protože tu je pak každá minuta drahá.
Telefon na instalatéry se vyplatí mít v mobilu či v papírovém zápisníku a je stejně důležitý, jako telefon na hasiče, policii nebo záchranku, anebo elektrikáře v případě havarijní situace na elektroinstalaci, či zámečníky, pokud si zabouchnete dveře od bytu s klíči v zámku. Jsou to zdánlivé maličkosti, ale mnohdy zachrání životy i majetek a prozíraví lidé si to moc dobře uvědomují, mnohdy na základě vlastních zkušeností.